Stadiony

  • PRATERSTADION
    Wien

Stadion narodowy Monarchii Austro-Węgier, wybudowany 21 stycznia 1921 roku.
Projekt stadionu został przedstawiony 21 grudnia 1920 roku przez H.W. Grünera w związku organizacją przez Austro-Węgry XXI Mikroświatowych Mistrzostw w piłce nożnej. Głównym architektem jest Otto Ernst Schweizer, jednak to Grüner zarządzał budową całego przedsięwzięcia. W sąsiedztwie powstaje również zespół basenów (z 400 000 m²). Jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów w mikroświecie w naszym wymiarze czasowym… Posiada doskonale wyposażone i świetnie przygotowane szatnie z zapleczem sanitarnym a także blok medyczny.
Praterstadion może pomieścić dokładnie 59 498 osób. Murawa jest trawiasta, wymiary boiska 105m x 68m. Na Praterstadion odbędzie się 6 meczów grupowych, ćwierćfinał, półfinał i finał.

  • SÁRKÁNY STADION
    Budapest

Stadion Smoka, Smocza Jama to stadion piłkarski wybudowany w roku 1920, na obrzeżach Budapesztu we wsi Kispet, co tłumaczy się jako Mały Peszt.
Na co dzień jest siedzibą drużyny Budapest Honvéd FC. W dniu budowy stadion nie był najnowocześniejszym obiektem. Wystarczy powiedzieć, że pomiędzy szatniami dla gości i gospodarzy była wspólna łaźnia, stanowiska komentatorów sportowych znajdowały się tuż przy linii bocznej, gdzie komentujący zawody stali na platformach, które utrudniały śledzenie zawodów z trybuny.
Po otrzymaniu organizacji Mundialu przez Austro-Węgry, obiekt został zgłoszony na listę Stadiony XXI MUP. Wiązało się to z pracami modernizacyjnymi na obiekcie. W wyniku tych prac została zwiększona pojemność stadiony do 25 000, powstały specjalne miejsca dla komentatorów i osobne łaźnie. Obiekt ma swój lekarski gabinet. Na północnej trybunie ulokowano lożę honorową, zwana królewską.
Ale prawdziwą dumą stadionu jest sztuczne oświetlenie, które powstało przy pomocy cesarskiego i królewskiego korpusu pionierów.
Władze stadionu mają nadzieję, że spełni on dobrze swoją rolę jako gospodarz grupy B.